Poradit a pomoci radou i skutkem, to je smysl tohoto blogu.

Daň z nabytí nemovitých věcí 2.

18. října 2016 v 20:08 | Luboš Zvírotský |  Daně
Novela se dotkne všech kupních smluv doručených katastrálnímu úřadu po 1. listopadu. 2016 včetně.
Komplikace by mohly nastat tam, kde je k financování využívána hypotéka. "Ze zákona je hypotéční úvěr určený pouze na nákup samotné nemovitosti a banky nemají možnost nabídnout hypotéku na vyšší částku, než je odhad ceny nemovitosti. Ten přitom odpovídá "pouze" kupní ceně nemovitosti, a to v lepším případě. V praxi to znamená, že bude ve většině případů u hypoték nutné daň doplatit zvlášť a kupující bude potřebovat více peněz z vlastní kapsy.
Uleví se naopak obcím, krajům a dobrovolným svazkům obcí. "Ty budou nově od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeny, a to včetně povinnosti podat daňové přiznání. U inženýrských sítí bude předmětem daně pouze úplatné nabytí budov, které jsou součástí této sítě, nikoliv už její další prvky.
Nově budou od daně osvobozeny nemovitosti nabyté při přeměnách všech právnických osob jako například spolků či různých nadací. Doposud se úleva týkala pouze obchodních korporací. To ale neplatí při převodu jmění obchodní společnosti nebo družstva na společníka.
Mění se také možnost uplatnění osvobození od daně při prvním nabytí nového rodinného domu nebo bytové jednotky. Novými se ale budou rozumět pouze dokončené nebo užívané stavby, nikoliv domy či byty rozestavěné. S tím souvisí i počítání pětileté lhůty, během které je první úplatný převod osvobozen.
"Zatímco dříve se lhůta počítala od data, kdy stavební zákon umožňoval stavbu nebo jednotku užívat, nyní se počátek této lhůty počítá od data jejich dokončení nebo od data začátku jejich užívání, podle toho, co nastane dříve. To se dotkne například bytů, které jsou sice nové, ale ani pět let po jejich dokončení se je nepodařilo prodat. V takovém případě už bude jejich následný prodej dani z nabytí nemovitých věcí podléhat.

Váš makléř Luboš

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Jan | 23. října 2016 v 7:53 | Reagovat

Konečně jsem našel novou práci, na www.personalistika.cz ji můžeš najít i ty.

2 Jan Jan | 23. října 2016 v 21:37 | Reagovat

Správný web s nabídkou prací nalezneš zde www.personalistka.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama