Poradit a pomoci radou i skutkem, to je smysl tohoto blogu.

Koupě nemovitosti

7. října 2016 v 21:15 | Luboš Zvírotský |  Koupě nemovitosti
Osobní vlastnictví (byt v osobním vlastnictví, rodinný dům, pozemek, komerční budova)

Prvním krokem při koupi nemovitosti v osobním vlastnictví je třeba se ujistit, že nemovitost skutečně patří prodávajícímu a také, že ji může bez omezení prodat, tedy zda je bez jakýchkoliv závazků, jako je například zástavní právo, nařízená exekuce či věcné břemeno. To vše je zapsáno na listu vlastnictví k dané nemovitosti, který Vám za poplatek zhotoví na příslušném katastrálním úřadě, případně na kterékoliv poště nebo obecním či městském úřadě, kde můžete využít služby Checkpoint. Kupující by měl vždy po prodávajícím vyžadovat předložení listu vlastnictví společně s nabývacím titulem. Pokud zjistíte, že na na nemovitosti jsou závazky, není ještě obchod ztracen. Co tedy dělat?

Zástavní právo

Nejčastěji jsou nemovitosti zatíženy zástavním právem ve prospěch banky, která prodávajícímu poskytla prostředky na původní koupi nemovitosti. V tomto případě není s prodejem problém, a to i v případě, pokud i kupující chce hradit koupi nemovitosti hypotečním úvěrem. Je nutné kontaktovat hypoteční banku prodávajícího a domluvit se na postupu vyplacení úvěru z peněz poskytnutých kupujícím.
Ve většině případů prodávající bance zašle žádost o předčasné splacení úvěru . Na základě toho banka vystaví prohlášení, kde bude uvedeno vyčíslení dlužné částky ke konkrétnímu datu , specifikace čísla účtu, na který má být dlužná částka poukázána, písemné vyjádření souhlasu banky se splacením výše uvedeného úvěru a písemný příslib, že banka zruší zástavní právo po splacení hypotečního úvěru. V případě, že i kupující financuje koupi nemovitosti prostřednictvím hypotečního úvěru, tak i písemný příslib, že banka souhlasí se zápisem zástavního práva ve prospěch hypoteční banky kupujícího jako druhého v pořadí, než dojde k vyplacení stávající zástavy.
V jiných, složitějších případech, doporučujeme poradu s advokátem, případně se spojit s tím, kdo má na prodávané nemovitosti zástavu a řešit možnost prodeje přímo s ním. Nejčastěji se v tomto v případě využije institut úschovy peněz (tzv. advokátní úschova kupní ceny) nebo bankvní správa kupní ceny, který chrání obě strany - jak stranu prodávající, tak i stranu kupující, že nemovitost po převodu zůstane čistá, bez zástavního práva.

Exekuce

V tomto případě Vám radím se ohledně prodeje spojit s advokátem nebo exekutorem a s ním daný problém vyřešit.

Věcné břemeno

V tomto případě je důležité si ujasnit, jak věcné břemeno omezí kupujícího a zda existuje možnost, jak věcné břemeno z nemovitosti sejmout. Pokud ano, kontaktujte mě, pomohu problém vyřešit.
V okamžiku, kdy má kupující vyřešeny všechny finanční prostředky na koupi nemovitosti (financování koupě hypotečním úvěrem), uzavírají obě strany mezi sebou kupní smlouvu. Před podpisem této smlouvy skládá kupující doplatek kupní ceny do advokátní, bankovní nebo notářské úschovy. Zároveň s podpisem kupní smlouvy obě strany podepisují návrh na vklad nemovitosti do katastru nemovitostí.

Po podepsání dokumentů se kupní smlouva společně s návrhem na vklad, jež musí být na předepsaném formuláři, který naleznete na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (zkratka ČUZK) a tisícikorunovým kolkem, podá na příslušný katastrální úřad.

Pokud je vše v pořádku, trvá převod vlastnického práva k nemovitosti zhruba 30 dní, někdy měně a ve složitějších případech naopak déle. Záleží na vytíženosti příslušného katastrálního ú­řadu.


Váš realitní makléř Luboš
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama